Warsztaty i koncerty w ramach projektu „Dźwięki wolności” odbędą się w 9 szkołach regionu!

Finałowy koncert projektu „Dźwięki wolności” odbędzie się 19 listopada w największej sali koncertowej w Lublinie – w sali operowej Centrum Spotkania Kultur! 

Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (FIO) to rządowy program dotacyjny dla organizacji pozarządowych, w ramach którego wspierane są projekty mające na celu zwiększenie zaangażowania obywateli i organizacji pozarządowych w życie publiczne. W tym roku Narodowy Instytut Wolności przyznał naszemu Stowarzyszeniu dofinansowanie w ramach Priorytetu „Aktywne społeczeństwo”.

Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich                         na lata 2014-2020.  Więcej informacji o programie na www.niw.gov.pl

„Dźwięki wolności” to muzyczna lekcja polskiej historii, ukazana w kontekście zwyczajów i tradycji panujących w czasach od zaborów i powstań, aż po czasy współczesne. Podczas tegorocznej edycji zaprosiliśmy do współpracy  szkoły muzyczne województwa lubelskiego.

W ramach projektu zorganizujemy warsztaty i koncerty z uczniami oraz nauczycielami dziewięciu szkół muzycznych Lubelszczyzny. Dziesiąty koncert finałowy będzie podsumowaniem naszych działań. Wezmą w nim udział wszystkie uczestniczące w przedsięwzięciu szkoły muzyczne. Wspólny występ zaplanowany jest na 19 listopada 2020 roku w sali operowej Centrum Spotkania Kultur Lublinie. Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Radio Lublin i TVP3 Lublin.

Lista szkół biorących udział w projekcie już niebawem ukaże się na  naszej stronie!

Bardzo się cieszymy, iż mimo trudnej i niepewnej sytuacji spowodowanej pandemią, szkoły muzyczne z województwa lubelskiego są gotowe do współpracy i chętne do działania!  

Materiały nutowe już powędrowały do wszystkich placówek! Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego rozpoczniemy przygotowania i warsztaty z młodzieżą!

Lista szkół zakwalifikowana do udziału w projekcie „Dźwięki wolności”

realizowanego dzięki dofinansowaniu ze środków FIO 2020:

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im I. J. Paderewskiego w Chełmie 
Szkoła Muzyczna I stopnia w Kozienicach
Szkoła Muzyczna I stopnia we Włodawie
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. T.Szeligowskiego w Lublinie
Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Kompozytorów Polskich w Kraśniku

Zespół Szkół Muzycznych I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Białej Podlasce

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Łukowie
Lubelska Szkoła Jazzu i Muzyki Rozrywkowej II st. w Lublinie
Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Biłgoraju 

Do udziału w tegorocznej edycji „Dźwięków wolności” zaprosiliśmy fantastycznych, profesjonalnych muzyków – wokalistów jazzowych i zawodowych instrumentalistów, na co dzień biorących czynny udział w życiu kulturalnym Lublina i regionu.

Monika Szymczyk – absolwentka kierunku Jazz i Muzyka Estradowa na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Obecnie studiuje na kierunku Wokalistyka Estradowa na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Łodzi. Ukończyła Studium Musicalowe Qurtyna (specjalność wokalno-aktorska). Jest także absolwentką Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej (specjalność PR i reklama) na Wydziale Nauk Społecznych KUL. Laureatka konkursów ogólnopolskich oraz międzynarodowych m.in. I-go miejsca w Międzynarodowym Konkursie „We XXI Century” w Bułgarii oraz II-go miejsca w Międzynarodowym Konkursie „Orpheus in Italy” w Włoszech. W 2018 roku otrzymała stypendium rektora Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi dla najlepszych studentów. Chórzystka i solistka chóru dziewczęcego La Musica (2004-2014). Z zespołem Made in Jazz UMCS występowała na Lublin Jazz Festival 2016. Współpracowała z wybitnymi muzykami m.in. Włodzimierzem Nahornym, Pawłem Tomaszewskim, Mariuszem Bogdanowiczem, Adamem Wendtem oraz Sebastianem Frankiewiczem. Na płycie „Przy Tobie” Mariusza Bogdanowicza wykonała utwór, który stał się singlem promującym krążek. Bierze udział w koncertach charytatywnych (Znani, a nieznani). Śpiewa w zespole wokalnym Lublin Voices, który miał zaszczyt występować z Bobbym McFerrinem podczas koncertu „Circlesongs”, który odbył się w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Mateusz Obroślak – absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku o specjalności Wokalistyka Jazzowa. Obecnie rozpoczął doktoranckie studia wokalne na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Jednym z większych osiągnięć był koncert z Bobby’m McFerrin’em: projekt „CIRCLESONGS” oraz współpraca, jako solisty, z Polską Orkiestrą Muzyki Filmowej. Współpracował również jako solista z Akademickim Chórem Uniwersytetu Gdańskiego, a także z Uczelnianym Chórem Akademii Muzycznej w Gdańsku. Obecnie wykonuje partie solowe w lubelskim projekcie 007 BOND SYMFONICZNIE, na stałe współpracuje z Orkiestrą Wojskową w Lublinie. Mateusz Obroślak brał udział w wielu prestiżowych festiwalach o randze międzynarodowej i ogólnopolskiej m.in. międzynarodowy festiwal „WE 21ST CENTURY” w Bułgarii gdzie zajął II miejsce, ogólnopolski festiwal „Muzyka Otwiera Duszę” gdzie zdobył nagrodę grand prix, zdobył również II miejsce na ogólnopolskim Festiwalu Polskiej Piosenki im. Janusza Kondratowicza w Luboniu. Swoje doświadczenie pedagogiczne zdobywał w szkole muzycznej „Akademia Rocka – New Drum School” w Gdańsku i Gdyni gdzie uczył śpiewu. Obecnie jest nauczycielem wokalu w Lubelskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej II st. oraz prowadzi Wielopokoleniowy Zespół Artystyczny „Nadzieja”,  Jednym z większych osiągnięć „Nadziei” był występ z zespołem „Bajm” na koncercie rozpoczynającym nową trasę BEATA I BAJM- BINGO TOUR. Spektakularnym sukcesem zespołu Nadzieja, działającego pod kierunkiem Mateusza Obroślaka, była realizacja monumentalnych widowisk: WYPŁYŃ NA GŁĘBIĘ, OSTATNI ROZKAZ, NASZE BETLEJEM zrzeszających na jednej scenie blisko 500 artystów podczas jednego występu. Wielokrotnie był jurorem w przeglądach i konkursach wokalnych – m.in. na Wojewódzkim Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej Lubelszczyzny „Śpiewający Słowik”. Jest pomysłodawcą oraz kierownikiem artystycznym Wojewódzkiego Konkursu Kolęd – „Gore Gwiazda Jezusowi”. Mateusz Obroślak prowadzi firmę Voice Factory zajmującą się profesjonalnym szkoleniem głosu na terenie Lubelszczyzny. Na scenie współpracował z takimi artystami jak: Bobby McFerrin, Marek Piekarczyk, Monika Kuszyńska, Beata Kozidrak.

Koncert poprowadzi doświadczony nauczyciel, historyk,
animator kultury, dyrektor WOK w Lublinie, znawca i pasjonat historii Polski oraz jej zwyczajów, znakomity mówca o dużej charyzmie, obdarzony niebywałą siłą przekazu.

Emilia Siepkowska  skrzypce

Katarzyna Bystrzycka altówka

Izabela Zagórska  wiolonczela

Aleksander Resiak  kontrabas

Kamil Turczyn fortepian

 

Dzięki dotacji  ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020 Stowarzyszenie zakupiło sprzęt niezbędny do realizacji koncertów. Udało nam się nabyć m.in.: profesjonalne mikrofony instrumentalne i wokalne, statywy mikrofonowe, mikser nagłośnieniowy, kolumny głośnikowe oraz system oświetleniowy, a także aparat cyfrowy z możliwością rejestracji filmów. Zakupiony sprzęt umożliwi nam samodzielne przygotowanie i realizację wszystkich prób i koncertów na najwyższym poziomie artystycznym! Dzięki profesjonalnemu zapleczu technicznemu i rozwoju instytucjonalnemu naszej organizacji zapewnimy słuchaczom najlepsze i najbardziej komfortowe warunki odbioru naszych koncertów – pod każdym względem !!!

ROZPOCZYNAMY CYKL KONCERTÓW w ramach otrzymanej z Narodowego Instytutu Wolności dotacji FIO2020

Pierwszy koncert, otwierający cykl 10 koncertów wraz z uczniami szkół muzycznych Lubelszczyzny odbędzie się w piątek 16 października w Amfiteatrze na Poczekajce. Wraz z muzykami Stowarzyszenia Wschód Kultury wystąpią uczniowie Lubelskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej II st. w Lublinie. 

Zapraszamy na nasz koncert  o godz. 19:00! Wstęp wolny!

Kolejne koncerty odbędą się w Kraśniku i Łukowie. 

****

Lubelska Szkoła Jazzu

16 października w Amfiteatrze na Poczekajce w Lublinie odbył się 1 z cyklu 10 koncertów w ramach projektu „Dźwięki wolności”, finansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności w ramach Programu FIO 2020.

W koncercie udział wzięli wokaliści z Lubelskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Lublinie! To prawdziwa radość współpracować z tak utalentowanymi, młodymi artystami! Dziękujemy za wspólny występ!

****

PSM I st. ŁUKÓW

Drugi koncert odbył się 22 października w Łukowskim Ośrodku Kultury. W koncercie udział wzięli uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Łukowie oraz wokaliści Fabryki Piosenki z miejscowego Ośrodka Kultury. Koncert został nagrany i miał transmisję on-line na żywo.

Z uwagi na wprowadzone zdalne nauczanie i zamknięcie szkół do koncertu został nagrany materiał przygotowany przez uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej l st. w Łukowie – kwartet skrzypcowy oraz chór przygotowany przez Panią Paulinę Zielińską.  Nagrania zostały zmontowane z nagraniem koncertowym.

Więcej informacji o koncercie https://www.lok.lukow.pl/wiadomosci/2684,koncert-polskich-piesni-patriotycznych-dzwieki-wolnosci-w-lok

Koncert ten była także transmitowany 11 listopada – na stronie Łukowskiego Ośrodka Kultury oraz na dużym ekranie ustawionym w centrum miasta.

https://www.lok.lukow.pl/wiadomosci/2734,obchody-narodowego-swieta-niepodleglosci-w-lukowie-foto-wideo

Artykuł o koncercie na stronie Łuków 24 – https://www.lukow24.pl/wiadomosci/koncert-polskich-piesni-patriotycznych-dzwieki-wolnosci-w-lok/mTQ47RdQ49PKxFEbYlfK

****

Państwowa Szkoła Muzyczna Ii II st. w Chełmie

W dniu 27 października 2020r. o godz. 17:00.w ramach projektu „Dźwięki wolności” finansowanego przez Narodowy Instytut Wolności, zrealizowaliśmy koncert wspólnie z uczniami Państwowej Szkoły Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Chełmie. Na scenie sali koncertowej PSM wystąpili muzycy Stowarzyszenia Wschód Kultury razem ze szkolnym chórem oraz zespołem kameralnym.

Występ poprzedziły warsztaty oraz wspólne próby z zespołem SWK. Koncert ten odbył się także w ramach Jubileuszu 75 lecia szkoły.

****

Szkoła Muzyczna I i II st. im. T. Szeligowskiego w Lublinie

Kolejny koncert odbył się 28.10.2020 w Szkole Muzycznej I i II st. im. T. Szeligowskiego w Lublinie o godz. 18:00.

W koncercie udział wzięli uczniowie instrumentaliści – skrzypkowie, altowioliści, wiolonczeliści i kontrabasistka. Zespół kameralny przygotowała Dyrektor Szkoły – Pani Iwona Borcuch.

Z uwagi na wprowadzenie kolejnych obostrzeń związanych z pandemią Covid-19 oraz przejściem szkół na zdalne nauczanie nie było możliwość wspólnego wykonania koncertu z chórem, dlatego też chórzyści, w liczbie ok. 30 osób, pod czujnym okiem Pani Agaty Weremczuk-Cymerman, dokonali indywidualnych nagrań w domu. Łącznie otrzymaliśmy blisko 120 nagrań, które zostały zmontowane z materiałem nagranym w szkole.

****

PSM I st. w Biłgoraju

Pod koniec października dokonaliśmy nagrania koncertu „Dźwięki wolności” w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Biłgoraju. Niestety z uwagi na nowe obostrzenia spowodowane pandemią Covid-19 bezpośredni udział uczniów w koncercie nie był możliwy.

****

ZSM I i II st. w Białej Podlaskiej

4 listopada odbyło się nagranie koncertu w Zespole Szkół Muzycznych I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Białej Podlaskiej.

Niestety z uwagi na to, iż wszystkie szkoły w kraju przeszły na zdalny tryb nauczania – koncert z uczniami nie był możliwy. Także muzycy Stowarzyszenia przebywali w tym czasie na kwarantannie. W związku z zaistniałą sytuacją w szkole został zarejestrowany materiał, do którego dograne zostały partie dwóch muzyków Stowarzyszenia. Przygotowaliśmy warsztaty w formie on-line, któr zostały przekazane nauczycielom i uczniom. Następnie nagrane zostały indywidualne partie uczniów Szkoły Muzycznej – skrzypków, altowiolistów, wiolonczelistów i kontrabasistki.

****

SM I st. we Włodawie

Kolejny koncert został zarejestrowany w Szkole Muzycznej l st. we Włodawie w dniu 5 listopada. Tutaj także zaplanowany był koncert ze szkolnym chórem, lecz niestety  z uwagi na pandemię i zakaz zajęć grupowych- został odwołany.

Zarejestrowaliśmy materiał, do którego nagrane zostały partie dwóch muzyków Stowarzyszenia Wschód Kultury. Przygotowaliśmy warsztaty w formie on-line, które zamieszczone zostały na stronie szkoły. Następnie  nagrane zostały indywidualne partie chóralne uczniów Szkoły Muzycznej, które zostały  zmontowane z materiałem nagranym w szkole.

****

SM I st. w Kozienicach

Koncert w Szkole Muzycznej I stopnia w Kozienicach pierwotnie zaplanowany był na 11 listopada i miał być uroczystym koncertem dla całego miasta i przedstawicieli władz Kozienic. Niestety z uwagi na panujące obostrzenia nie było możliwości zorganizowania koncertu w tak licznej grupie, dlatego zarejestrowany został materiał audio-video, do którego uczniowie szkoły nagrali indywidualne partie w swoich domach. Specjalnie dla uczniów i nauczycieli przygotowaliśmy warsztaty on-line opisujący cele i idee projektu oraz podczas których wyjaśniamy jak przygotować nagranie konkretnych utworów. Otrzymaliśmy blisko 50 nagrań od uczniów i nauczycieli, które zostały zmontowane z materiałem zrealizowanym w Szkole Muzycznej w Kozienicach.

Podczas pobytu w Kozienicach prezes Stowarzyszenia – Aleksander Resiak – udzielił wywiadu dla Telewizji Lokalnej Kozienickiego Domu Kultury.

****

SM I st. w Kraśniku

Ostatni koncert zaplanowany był w Szkole Muzycznej I stopnia im. Kompozytorów Polskich w Kraśniku. Niestety z uwagi na panujące w mieście obostrzenia, a także dodatkowe ograniczenia koncert w w/w szkole nie był możliwy do realizacji. Specjalnie dla uczniów i nauczycieli przygotowaliśmy warsztaty on-line. Niestety w ostatniej chwili odmówiono nam także rejestracji materiału w Szkole Muzycznej w Kraśniku i nagranie koncertu odbyło się w sali kinowej Łukowskiego Ośrodka Kultury.